Prof. Dr. Akın Yücel Kimdir?

Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Uzmanı olan Akın Yücel, ilk ve orta öğrenimini TED Ankara Kolejinde, liseyi Ankara Fen Lisesinde tamamladı.1987 yılında Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesinden Tıp Doktoru olarak mezun oldu.

Aynı yıl İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Anabilim Dalı’nda uzmanlık eğitimine başladı. 1989 yılında İngiltere’de Wexham Park Hospital ve 1992 yılında ABD’de University of Washington, Seattle’da çalıştı. 1994 yılında ihtisasını tamamlayarak Plastik Cerrahi Uzmanı oldu.

1994 -1996 yılları arasında yeni kurulmakta olan Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Anabilim Dalı Kurucu Öğretim Üyesi, Anabilim Dalı Başkanı ve Yardımcı Doçent olarak görev yaptı. 1996 yılında İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nde Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Anabilim Dalı ve El Cerrahisi Bilim Dalında Öğretim Üyesi olarak çalışmaya başladı. 2000 yılında Doçent, 2008 yılında Profesör ünvanı aldı.

Üniversitede çalıştığı sürece Eğitim Komisyonlarında görev aldı. Bu dönemde estetik cerrahi, kanser sonrası meme onarımları, el cerrahisi, mikrocerrahi, baş-boyun kanserleri, alt ekstremite onarımları ve deri kanserleri ile ilgilendi. Bu alanlarda çok sayıda bilimsel makale ve kitap bölümü yayınladı, birçok ulusal ve uluslararası toplantıda konferanslar verdi.

2011 yılından itibaren Nişantaşı’nda kendi kliniğinde hastalarını görmektedir.
Akın Yücel, uzmanlık alanlarının yanı sıra birçok mesleki/sosyal faaliyetlerde de aktif olarak yer almaktadır.

2001 – 2012 yıllarında Estetik Plastik Cerrahi Derneği (EPCD) Genel Sekreteri,
2006 – 2008 yıllarında Türk Plastik Rekonstrüktif Cerrahi Derneği (TPRECD) Genel Sekreteri,
2012 – 2014 yıllarında EPCD Başkanı,
2010 – 2014 yıllarında TPRECD Meme Onarımı Çalışma Grubu Başkanı,
2014 – 2016 yıllarında TPRECD Estetik Cerrahi Çalışma Grubu Başkanı,
2016 – 2018 yıllarında TPRECD Başkanı
2014 – 2019 yıllarında ISAPS (Uluslararası Estetik Plastik Cerrahi Derneği) Türkiye Ulusal Sekreteri olarak görev yapmıştır.
Halen ISAPS Hasta Güvenliği Komitesi’nde görev yapmaktadır.
Dr. Akın Yücel ISAPS, ASPS (Amerikan Estetik Plastik Cerrahi Derneği), EPCD, TPRECD, RMC (Rekonstrüktif Mikrocerrahi Derneği) Derneklerinin aktif üyesidir.

Dr. Akın Yücel, estetik meme cerrahisi, kanser sonrası meme onarımı, göz çevresi estetiği, estetik burun cerrahisi başta olmak üzere yüz ve vücut cerrahisi alanlarında çalışmaktadır. Kendi geliştirdiği teknikleri içeren çok sayıda bilimsel makale ve kitap bölümü yayınlamıştır. Yoğun bir eğitim faaliyeti sürdürmekte olan Dr. Yücel, birçok ulusal ve uluslararası toplantıda düzenli olarak konferanslar vermekte, kurslar düzenlemektedir. Meme cerrahisi alanında kendi adına uluslararası kurslar vermektedir.

Plastik Cerrahi alanında ilk aktüel yayın olan Plasticus dergisinin Yazı İşleri Müdürü olarak da görev yapmaktadır.

Sağlık, Güzellik, Estetik ve aktüel birçok konunun yer aldığı Vega Dergisinin İmtiyaz Sahibi ve Yazı İşleri Müdürü’dür.

YUKARI
error: Content is protected !!